Meniu
Prenumerata

penktadienis, balandžio 4 d.


The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Revoliucijos taryba: Irane susiklostys vienas iš dviejų labai skirtingų scenarijų
Esama ir fantazuotojų, ir pesimistų. Pirmieji mano, kad režimas jau pasikeitė. Jie įsivaizduoja, kad prieš 2023 m. kovo 20 d. vyksiančią pavasario šventę Novrūzą iraniečiai susirinks Teherano oro uoste pasitikti parskrendančių ištremtų disidentų, tarp jų Masih Alinejad, kovojančios už tai, kad nebūtų privaloma nešioti hidžabo, ir populiaraus futbolininko Ali Karimi.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Dėl karo Ukrainoje Rusijos įtaka Artimuosiuose Rytuose mažės
Vos prieš metus atrodė, kad Vladimiro Putino įtaka Artimuosiuose Rytuose stiprėja. 2019 m. gruodį Rusija ir Egiptas surengė bendras karinių jūrų laivynų pratybas Viduržemio jūroje ir pažadėjo daugiau bendradarbiauti. Abu Dabio pagrindinis valstybės turto fondas „Mubadala“ Rusijoje investavo iki tol didžiausią sumą įsigydamas 1,9 proc. naftos produktų milžinės „Sibur“ akcijų. Samdinių kariuomenės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas viešai prognozavo būsimų Libijos rinkimų rezultatus.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Arabų valstybės tikisi praklampoti nepritekliaus, kylančių kainų ir galimų neramumų laikotarpį
„Jaunoji karta palaiminta, – sakė JAV prezidentas Herbertas Hooveris, – nes ji paveldės valstybės skolą.“ Šiandien visų labiausiai palaiminti yra kai kurių Artimųjų Rytų šalių gyventojai. Naftą importuojančios valstybės 2022-uosius baigs su milžiniškomis skolomis. Egiptas, Jordanija ir Tunisas skolingi apie 90 proc. savo BVP. Libanas, kuriam 2020 m. nė nepavyko įvykdyti įsipareigojimų, dar turi restruktūrizuoti krūvą skolų, kurios dydžiu pranoksta visą šalies ūkį.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Artimųjų Rytų regione toliau plėtosis sudėtingas aljansų tinklas
Per pastaruosius kelerius metus tarp sūkuriuojančių Artimųjų Rytų diplomatijos smėlynų iškiliausia permaina yra sustiprėjusi Izraelio ir dalies arabų šalių taika. 2020 m. žydų valstybė pasirašė vadinamuosius Abraomo susitarimus su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) ir Bahreinu, o vėliau – panašias sutartis su Maroku ir Sudanu. Nuo tada Izraelis noriai plėtoja prekybos ir technologijų ryšius ypač su JAE ir Maroku. 2023 m. svarbiausias klausimas bus, ar šis besiformuojantis ekonominis blokas klestės ir plėsis.
The Economist
BE DUONOS PALIEKANTYS BANDITAI
Kaip vyrai su ginklais didina pasaulinį badą?
Vladimiro Putino bandymas šantažuoti grūdais pabrėžia platesnę problemą Iš pirmo žvilgsnio neatrodo, kad Vladimiras Putinas turėtų daug bendro su Etiopijos pėstininku.
Temos
SAUDO ARABIJA
M. bin Salmanas – dykumos despotas
Saudo Arabijoje absoliuti valdžia priklauso ūmiam tūkstantmečio kartos atstovui. Nicolas Pelhamas svarsto, koks bus kitas jo žingsnis?
Kava su IQ
IŠSKIRTINIS INTERVIU
S. Lavie: pabėgėlių patirtys – tarsi atominės bombos žmogaus viduje
Kalifornijos universiteto profesorė, antropologė, šiuo metu kaip vyresnioji Fulbrighto stipendininkė dėstanti Vilniaus universitete Smadar Lavie su IQ apžvalgininke Liepa Žeromskaite kalbėjosi apie Ukrainos karo padarinius Artimiesiems Rytams ir gresiančią dar vieną pabėgėlių bangą Europoje
IQ Tema
DRUGELIO EFEKTAS
Po maro – badas? Kaip karas Ukrainoje paveiks Artimuosius Rytus ir Afriką
Dėl Rusijos ir Ukrainos karo brangsta maistas skurdžiose Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse. Tai gali sukelti politinių krizių, o po
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Vis dar norite tartis? Įtampa su Iranu gali augti
Nepaisant visus 2021-uosius trunkančių derybų, neatrodo, kad Iranas ir JAV būtų bent kiek pažengę bandydami atgaivinti tarptautinę branduolinę sutartį, vadinamąjį Jungtinį išsamų veiksmų planą (JIVP), iš kurio Donaldo Trumpo vadovaujamos JAV pasitraukė 2018 m. Abi šalys tvirtina norinčios grįžti prie pradinių sąlygų, jei to pageidautų ir kita. Bet nuo tada pasaulis gerokai pasikeitė, todėl tikėtina, kad 2022 m. reikalai ir toliau nepajudės iš mirties taško, o įtampa augs.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
„Žalia-mėlyna“ sutartis Artimiesiems Rytams
„EcoPeace Middle East“ direktoriai Gidonas Brombergas, Nada Majdalani ir Yana Abu Taleb iš Izraelio, Palestinos ir Jordanijos įsitikinę, kad klimatas gali pastumti politiką į antrą planą.
Vietovardžiai
LIBANAS
Vienas butas. Penki neramūs dešimtmečiai Libane
Per praėjusių metų sprogimą mano senelės namai išliko, bet gali būti, kad pats Beirutas taip ir neatsigaus, nuogąstauja Margaret Kadifa
Aktualijos
MIGRANTAI
G. Landsbergis įspėja migrantus iš Artimųjų Rytų: tapote nusikaltimo bendrininkais
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis įspėja Artimųjų Rytų valstybių piliečius, jog, plūsdami į Lietuvą ir norėdami iš jos patekti į Europos gilumą, jie tampa nusikaltimo bendrininkais.
ŽYMA
ARTIMIEJI RYTAI